Łopian – lecznicza moc ukryta w korzeniu, nasionach i liściach

Lecznicze właściwości łopianu ukryte są nie tylko w korzeniu, w jego nasionach, ale także liściach. Stosowany pod postacią wywarów, naparów, nalewek, okładów z papki, czy płukanek ma bardzo szerokie zastosowanie w naturalnej medycynie.

Regulator pracy wielu organów wewnętrznych

W skuteczny sposób usuwa z organizmu szkodliwe i niepotrzebne substancje, wspomagając w ten sposób proces detoksykacji całego organizmu. Wykazuje również właściwości napotne, dzięki czemu jest stosowany w leczeniu wszelkich chorób układu moczowego. Działanie moczopędne i antybiotyczne łopianu jest pomocne w leczeniu licznych chorób skóry, trądziku, owrzodzeń, miejscowego zapalenia skóry, czy łuszczycy.

Skład i niezwykłe właściwości łopianu wzmagają wydzielanie soków żołądkowych, żółci w wątrobie, a także enzymów trawiennych w trzustce. Dzięki temu łopian wspomaga proces trawienny, ułatwia przyswajanie pokarmów i leczy inne dolegliwości związane z układem pokarmowym. Sposobem na uwolnienie się z kamieni nerkowych lub żółciowych jest picie naparów z łopianu w postaci herbatek.

Jedno zioło a tyle możliwości

Faktem jest, że łopian zawiera duże ilości węglowodanu w formie inuliny, a także olejki lotne, oleje tłuszczowe, sacharozę, kwas taninowy, żywicę, alkaloidy, witaminę A i B2. Dzięki temu łopian ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwbólowe, a nawet przeciwrakowe. Jest stosowany w leczeniu bólu reumatycznego oraz bólu związanego ze złamaniami czy zwichnięciami. Zawiera bardzo cenne lignany, które mają działanie przeciwzapalne. Dzięki zawartości inuliny i kwasu arktygenowemu wykazuje właściwości hipoglikemiczne, dzięki czemu obniża poziom cukru we krwi. Jest zalecany w leczeniu cukrzycy, a także nadwagi i otyłości. Nasiona łopianu są skuteczne w leczeniu bólów gardła, zapaleniu migdałków, a także w chorobach zakaźnych takich jak przeziębienie, odra czy ospa.