Strzyżenie maszynką krok po kroku

maszynki do strzyżenia

Samodzielna stylizacja włosów oraz zarostu przy pomocy maszynki elektrycznej wymaga pewnej wprawy, jednak każdy może nauczyć się tej sztuki, szczególnie jeżeli wykorzysta odpowiednie narzędzie. Prosty poradnik w kilku krokach przygotuje do samodzielnego użytkowania maszynki.

Wybór właściwej maszynki

Najlepszym wyborem są uniwersalne maszynki do strzyżenia włosów, które wyposażono w kompletny zestaw grzebieni, osłonek oraz innego rodzaju nakładek. Nakładki powinny być łatwe w wymianie, gdyż modne fryzury często wymagają zastosowania kilku różnych końcówek w czasie jednego strzyżenia. Niektóre maszynki do włosów posiadają dodatkową możliwość regulacji kąta ostrzy, co przydaje się zwłaszcza przy samodzielnym strzyżeniu.

Osłony na maszynkę

maszynki-do-strzyżenia

Dedykowane dla danej maszynki osłony pozwalają na precyzyjne określenie długości, do której zostaną skrócone włosy w danym miejscu. Niektóre osłony pozwalają nawet na cięcie rzędu 3,5 centymetra, podczas gdy inne zakładki dedykowane są wyraźnie dla stylu wojskowego, a więc pozostawiają bardzo krótko przystrzyżone włosy. W większości stylów łączy się jednak różne długości włosów, tak więc w czasie strzyżenia zachodzi konieczność wymiany końcówek.

Pierwsze przycięcie

Rozsądne jest rozpoczęcie strzyżenia od drobnej regulacji długości włosów. Ważne jest, aby uprzednio je osuszyć, ponieważ pozwoli to na precyzyjne działanie i zapobiegnie ewentualnemu rdzewieniu ostrzy maszynki. Maszynka do strzyżenia najlepiej radzi sobie w czasie cięcia pod włos, ponieważ zbiera wtedy najwięcej włosów. W czasie pracy nie należy się spieszyć i pracować na niewielkich partiach, aby uniknąć podrażnień skóry głowy i krzywego cięcia.

Poprawki i konserwacja maszynki

Po początkowym strzyżeniu włosów można rozpocząć ich modelowanie przy wykorzystaniu krótszych nakładek. Staranność jest tu bardzo ważna, jednak modelowanie suchych włosów przy użyciu maszynki do strzyżenia z wysokiej jakości ostrzami nie jest trudne. Ostatnim etapem strzyżenia jest wyrównanie linii włosów na karku i ponad uszami. Następnie należy starannie wypłukać włoski z ostrzy urządzenia i wysuszyć je.