Pierwszy outdoorowy śpiwór – co należy wiedzieć?

Aktywność outdoorowa zyskuje coraz szersze grono sympatyków. Coraz więcej osób rezygnuje z urlopu w egzotycznym kurorcie na rzecz wędrówki z plecakiem lub wyprawy rowerowej. Decydując się na taką formę aktywność, należy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Na każdy outdoorowy wypad trwający dłużej niż jeden dzień należy zabrać ze sobą śpiwór. Niemniej jednak wybór tego odpowiedniego śpiwora, zwłaszcza dla osoby początkującej, może być nieco problematyczny. Producenci sprzętów i akcesoriów outdoorowych oferują szeroką gamę śpiworów, różniących się od siebie w znaczy sposób. Czym zatem kierować się, aby wybrać idealny produkt dla siebie?
Cel wyprawy
Pierwszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy zakupie swojego pierwszego śpiwora jest to, dokąd się z nim wybieramy. Wśród oferowanych produktów znajdziemy śpiwory lekkie, uniwersalne, puchowe, syntetyczne, a nawet te przeznaczone specjalnie dla kobiet. Aby wybrać ten właściwy należy wziąć pod uwagę przewidywane warunki atmosferyczne, które będą panować w miejscu naszego biwaku. Jeśli wybieramy się do egzotycznego kraju, w którym temperatury, nawet nocą, nie spadają poniżej dwudziestu stopni, możemy zdecydować się na śpiwór ultralekki taki jak www.polarsport.pl, który zachowuje pełną funkcjonalność mimo niewielkiej grubości. Gdy jednak wybieramy się w góry, gdzie latem temperatura w nocy spada do kilku stopni, należy zaopatrzyć się w śpiwór puchowy bądź syntetyczny.
Intensywność i częstotliwość wypraw
Nie poleca się kupowania drogiego śpiwora osobie, która swoją pierwszą outdoorową wyprawę ma jeszcze przed sobą. Powód jest prosty – jeśli taka forma aktywności nie przypadnie nam do gustu, nie stracimy wielu pieniędzy. Rozsądnym wyborem dla osoby początkującej jest śpiwór uniwersalny będący produktem idealnym na pierwsze letnie biwaki. Gdy już połkniemy outdoorowego bakcyla, wybór z pewnością padnie na droższy, bardziej zaawansowany sprzęt, który dostosowany jest do określonej intensywności eksploatacji oraz konkretnych warunków pogodowych, panujących w miejscu wyprawy.