Parki narodowe w Polsce warte uwagi

Planując wyjazd wakacyjny warto wziąć pod uwagę dostępność terenów, na których można pobyć w otoczeniu przyrody. Doskonale sprawdzą się parki narodowe, których w kraju nie brakuje. Parki narodowe w Polsce to miejsca zdecydowanie wyjątkowe. Na ich obszarze chronione są zarówno rośliny, zwierzęta jak i nieożywione formy przyrody.

Polskie parki narodowe – czego w nich robić nie wolno

Zasady zachowania się na terenie polskich parków narodowych określone są w szczegółowych regulaminach. Są zasady, które wszędzie są takie same. Bezwzględnie zabronione jest chociażby hałasowanie, śmiecenie czy rozpalanie ognia poza miejscami do tego wyznaczonymi. Przed wejściem na teren parku należy przeczytać regulamin i stosować się do jego zapisów. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z mandatem.

polskie parki narodowe

Mapa parków narodowych

Mapa parków narodowych przedstawia się bardzo interesująco. W każdym regionie Polski można znaleźć miejsce objęte specjalną ochroną z uwagi na poszczególne formy przyrody. Zdecydowanie najwięcej turystów odwiedza tatrzański park narodowy. Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się także bieszczadzki park narodowy czy park narodowy gór stołowych. Jeżeli ktoś szuka miejsca mało uczęszczanego przez turystów powinien skoncentrować się na centralnej części kraju. Wybierając się na wycieczkę do parku narodowego trzeba pamiętać o tym, że za poruszanie się po jego terenie trzeba będzie zapłacić odpowiednią kwotę ujętą w cenniku. Jest to przeważnie opłata za bilet w wysokości kilku złotych. Uczniom, studentom, emerytom i osobom niepełnosprawnych przysługuje bilet ulgowy.