Na co zwrócić uwagę podczas zakupu płynu do płukania jamy ustnej?

Współcześnie wiele osób dbających o zdrowy i pięknych uśmiech, bardzo często stosuje rano oraz wieczorem płyn do płukania jamy ustnej. Płyn do płukania jamy ustnej posiada gęstą konsystencję, dzięki czemu dociera on do niedostępnych miejsc, do których zwykła lub soniczna szczoteczka nie zawsze dociera. Zatem należy stosować płyn do płukania po to, aby zwiększyć efektywność codziennej higieny jamy ustnej. Jednak produkt klient powinien dobrać do swoich potrzeb oraz stanu zdrowia jamy ustnej.

Płyn do płukania jamy ustnej – uzupełnienie codziennej higieny ustnej

Oczywiście płyny do płukania jamy ustnej stanowią świetnie uzupełnienie higieny jamy ustnej. Ich konsystencja sprawia, że docierają one do miejsc trudno dostępnych dla pasty do zębów, czy szczoteczki. Możliwość czyszczenia takich miejsc sprawia, że higiena jamy miejsc jest o wiele lepsza.

Ponadto płyny do płukania ust wyrównają pH i odświeżają oddech, tym samym w znacznym stopniu ograniczają niekorzystny wpływ kwasów na szkliwo zębów oraz bakterie. Oprócz tego można je także używać jako środek pielęgnacyjny stosowany między szczotkowaniem zębów. Tak więc warto zakupić taki produkt i zadbać o higienę jamy ustnej i zębów.

Płyn do płukania jamy ustnej – jak wybrać?

Naturalnie w trakcie kupowanie produktów dedykowanych do higieny jamy ustnej, klient musi pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Obecnie większość płynów zawiera alkohol, który może wywołać podrażnienie błon śluzowych jamy ustnej lub suchość w ustach. Dlatego trzeba zawsze sprawdzać, czy w składzie płynu do jamy ustnej znajduje się alkohol.

Najlepiej wybierać płyny do płukania jamy ustnej bez alkoholu. W sklepach dostępne są płyny do jamy ustnej różniące się składem, a co za tym idzie przeznaczeniem. Klient zazwyczaj znajdzie w sklepie płyn do płukania o działaniu leczniczym bądź kosmetycznym. Wobec tego należy taki zakupić płyn, który będzie dostosowany do problemów związanych z jamą ustną. Płyny o charakterze leczniczym pomagają zwalczać dolegliwości związane ze zdrowiem zębów. Z kolei płyny kosmetyczne polepszają wygląd zębów, usuwają plamy powierzchniowe oraz nalot. Inne istotne aspekty w trakcie zakupu płyny do płukania jamy ustnej to:

  • wrażliwość na niektóre składniku płynu  – jeżeli klient cierpli na wrażliwość jamy ustnej dobrym rozwiązaniem jest kupić płyn z aloesem. 
  • w przypadku płynów dla dzieci to wiek od którego przeznaczony jest on dla najmłodszych (znaczenia wiekowe na opakowaniach),
  • jakość produktu,
  • schorzenia i dolegliwości jamy ustnej i zębów.