Jak wygląda błogosławieństwo przed ślubem i kiedy się go udziela?
Błogosławieństwa parze młodej zwyczajowo udzielają rodzice bądź rodzice chrzestni. Jest to piękna tradycja, która obecnie nieco zanika. Jak powinno wyglądać błogosławieństwo przed ślubem i kiedy dokładnie się go udziela?
Błogosławieństwo pary młodej – kiedy go udzielić?
Zazwyczaj błogosławieństwa przed ślubem udziela się w dniu uroczystości, przed przyjazdem do kościoła bądź urzędu stanu cywilnego. Zwyczajowo ma ono miejsce w domu panny młodej. Niemniej jednak w dzisiejszych czasach wesela często mają charakter wyjazdowy, dlatego też błogosławieństwo przed ślubem udzielane jest wcześniej, na przykład w ostatnim dniu przed wyjazdem. Nie ma również przeszkód, aby rodzice pobłogosławili parę młodą już w kościele, na przykład w zakrystii – więcej doczytacie tutaj: www.zankyou.pl/p/blogoslawienstwo-pary-mlodej-przed-slubem-co-musicie-o-nim-wiedziec. Choć wydarzenie to ma charakter bardzo uroczysty, powinno odbywać się w intymnej atmosferze, bez obecności nadmiernej liczby gości. Często rodzinie towarzyszy jedynie fotograf, który uwiecznia tę chwilę.
Jak wygląda błogosławieństwo przed ślubem?
Tradycyjnie parze młodej przed ślubem błogosławią rodzice bądź opiekunowie. Jeśli zaś nie mogą tego zrobić najbliżsi, błogosławieństwa udzielają na przykład rodzice chrzestni. Gdy jeden z rodziców nie żyje, błogosławieństwa zwyczajowo udziela jedynie drugi z rodziców. Jak wygląda ta uroczystość? Zazwyczaj para młoda klęka przed bliskimi, prosząc ich o błogosławieństwo na nową drogę życia. Jest to symbol akceptacji dla związku małżeńskiego ze strony rodziców. Ci zaś mogą powiedzieć kilka słów w stronę pary młodej – nie istnieje jednak żaden, szczególny tekst na tę okazję. Następnie całują czoło swojego dziecka oraz przyszłego małżonka, a także robią na nim znak krzyża. Co do zasady, błogosławieństwo ma więc charakter stricte religijny, dlatego praktykowane jest głównie przed ślubem kościelnym. Nie ma jednak przeciwwskazań do tego, aby rodzice błogosławili młodym, którzy zamierzają wziąć ślub cywilny. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których z jakiegoś powodu nie może dojść do zawarcia związku małżeńskiego w kościele.