Jak leczyć zapalenie pęcherza moczowego? – Mącznica lekarska – właściwości

Zapalenie pęcherza moczowego może pojawić się m. in. na skutek zakażenia bakteriami pałeczki okrężnicy (E.coli). Escherichia coli obecna w jelitach spełnia pożyteczną funkcję, gdyż wytwarza witaminę K oraz B. Jeżeli przedostanie się do układu moczowego, może wywołać w nim stan zapalny. W takim przypadku warto sięgnąć po preparaty z mącznicy lekarskiej.

Mącznica lekarska – jak stosować?

Zielarska roślina- mącznica lekarska (tu), której częścią prozdrowotną są liście, jest bardzo skuteczna w leczeniu różnych stanów zapalnych układu moczowego w tym także kamicy moczowej oraz zapalenia kłębuszków nerek i miedniczek nerkowych. Dzięki mącznicy pacjent może szybko powrócić do zdrowia, nawet jeżeli stan choroby jest przewlekły.

Pomimo iż ogólnodostępne książki zielarskie zalecają picie odwarów z liści tej rośliny w konkretnych proporcjach, warto być pod kontrolą lekarza. Uchroni to pacjenta przed skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić w wyniku przedawkowania specyfiku. Wspomniane książki proponują na jedną porcję leku wykorzystać 1 łyżkę odwaru rozcieńczonego w 1 szklance wody.

Jakie właściwości ma mącznica lekarska i co może wyleczyć?

W ziołoterapii mącznica lecznicza ceniona jest za swoje silne działanie lecznicze. Wynika ono z dużej zawartości związków, które mają właściwości ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i dezynfekujące. Związki te doskonale poradzą sobie z leczeniem wszelkich niedomagań ze strony układu moczowego oraz biegunek, krwawień w układzie pokarmowym, sączącego jelita i in.

Prawidłowo zasuszone liście mącznicy zachowają swój cenny skład arbutyn, metyloarbutyn, flawonów i garbników. Podczas kuracji tą leczniczą rośliną zmienia się kolor moczu. Przestaje on być złocisty i przybiera barwę zieleni. To naturalny objaw i nie należy się nim przejmować. Po zaprzestaniu stosowania specyfiku mocz wróci do naturalnego wyglądu.

Preparaty z mącznicy lekarskiej stosowane są doustnie. Można także wykorzystać napar z liści mącznicy jako płyn dezynfekujący jamę ustną. Zwłaszcza przyda się to przy krwawiących dziąsłach. Płukankę tę używać należy po szczotkowaniu zębów i nie dłużej niż 1 tydzień, chyba że lekarz zaleci inaczej.