Czytania na ślub – personalizacja kościelnego ślubu

Poniższy artykuł, z pewnością może się wydać nieco długu, niemniej jednak powinien rozjaśnić nieco trudną tematykę, jaką są czytania na ślub. Chcielibyśmy, żeby pary zdecydowane na kościelny ślub mogły dowiedzieć się, jak mogą upiększać własne zaślubiny i nadawać im wydźwięku personalnego, dobierając części liturgii samodzielnie. Śluby dzisiaj stają się coraz bardziej popularne i nie jest to nic złego.

Wszyscy nowożeńcy chcieliby, żeby ich ślub był wyjątkowy. No i do tego dochodzi. Świadomość narzeczonych jest obecnie coraz lepsza, za sprawą czego coraz większa część ceremonii zawierania związków małżeńskich jest niesamowicie piękna. Personalizacja w zakresie ślubnej branży jest bardzo modna, dlatego też nie dziwi fakt, iż młodzi pragną, aby uroczystość i liturgia była pod ich dyktando. Zatem nierzadko zdecydowani są w samodzielny sposób dobrać ślubne czytania (https://www.zankyou.pl/p/najpiekniejsze-czytania-na-slub), zatrudniać solistów, profesjonalną muzyczną oprawę, kwartet smyczkowy, chór, jak również zaangażować osoby najbliższe w ceremonię (mogą one przystąpić do ambony i przeczytać błogosławieństwa dla Pary młodej oraz zgromadzonych w kościele gości). 

Pierwsze spośród czytań 

Zasadniczo pierwsze spośród czytań jeszcze przed psalmem, musi być ze Starego Testamentu. W tym przypadku do wyboru mamy już wiele fragmentów, które bardzo dobrze wprowadzają Parę Młodą oraz ich gości w charakter uroczysty wszelkich obrzędów. 

Drugie z czytań 

Drugie spośród czytań ślubnych, odczytywane zaraz po psalmie, winno pochodzić z Nowego Testamentu. Możliwości znowu mamy całkiem sporo, jak chociażby: czytanie Bóg nas umiłował, Czytanie pochodzące z Pierwszego listu Św. Jana Apostoła – ,,umiłowani, musimy się wzajemnie miłować, gdyż miłość pochodzi z Boga, a każdy, kto będzie miłował, narodzi się z Boga i Boga zna. Kto nie umie miłować, Boga nie poznał, bo Bóg jest miłością samą w sobie. W tym przejawia się Boża miłość do nas, iż zesłał nam na ziemię swojego jednorodzonego syna, abyśmy mogli mieć życie za jego przyczyną”