Brzoza brodawkowata (Betula pendula) jako roślina lecznicza – składniki aktywne i zastosowanie

Brzozy to rozległa rodzina krzewów i drzew, do których zalicza się brzoza brodawkowata. Roślina ta jest źródłem wielu cennych składników aktywnych o prozdrowotnym działaniu. Kiedy warto po nią sięgnąć?

Surowce lecznicze brzozy brodawkowatej

Brzoza brodawkowata (Betula pendula) nazywana jest także brzozą zwisłą, gruczołowatą, białą albo brzeziną. Można zobaczyć ją w lasach, przy drogach, sadzona jest też w ogrodach w celach dekoracyjnych.

Dzięki cennym składnikom brzoza brodawkowata jest od wieków używana w medycynie naturalnej na różne dolegliwości.

Z brzozy brodawkowatej pozyskiwane są:

  • liście
  • kora
  • pączki
  • sok brzozowy – oskoła, bzowina

Składniki aktywne w brzozie brodawkowatej

W surowcach pozyskiwanych z brzozy brodawkowatej znajduje się wiele wartościowych związków, które odpowiadają za jej prozdrowotne działanie.

Na szczególną uwagę zasługują antyoksydacyjne flawonoidy, kwasy organiczne, żywice, garbniki, a także związki trójterpenowe, do których zalicza się betulina. Dodatkowo brzoza zawiera liczne sole mineralne jak potas, fosfor, wapń, miedź czy mangan.

Zastosowanie brzozy brodawkowatej w medycynie naturalnej

Brzoza brodawkowata z lekinatury.pl jest stosowana w leczeniu różnych dolegliwości, a także ma działanie profilaktyczne.

W medycynie naturalnej najczęściej stosowane są napary przygotowywane z suszonych liści brzozowych, a także sok z brzozy, który można kupić jako gotowy.

Infekcje nerek i dróg moczowych

Tradycyjnie brzoza brodawkowata używana jest w leczeniu dolegliwości nerek oraz dróg moczowych. Ma działanie moczopędne i oczyszczające, dlatego pomaga w pozbyciu się bakterii zasiedlających układ moczowy. Wspomaga leczenie kamicy nerkowej, zapaleń nerek, skazy moczanowej.

Zapalenia stawów

Brzoza brodawkowata pomaga w leczeniu zapaleń stawowych, w tym także RSZ – reumatoidalnego zapalenia stawów.

Dna moczanowa

Składniki aktywne zawarte w brzozie brodawkowatej redukują dolegliwości towarzyszące dnie moczanowej, która objawia się bólami stawowym.

Choroby układu krążenia

Surowce lecznicze z brzozy pomagają w leczeniu dolegliwości układu krążenia, w tym obrzęków sercowo-naczyniowych.

Przeziębienia i grypa

Ze względu na napotne działanie sok i napary z liści brzozy używane są także jako wsparcie w leczeniu przeziębienia, grypy.